top of page

Letošní vernisáž ovlivnila válka na Ukrajině. Společně s dětmi jsme se rozhodli, že některé obrazy věnujeme do dražby nebo do tiché aukce. Moc děkujeme všem, kteří se rozhodli obrazy koupit a přispět tak ukrajinským uprchlíkům ubytovaným v Dobřichovicích a okolí - vybrali jsme přes 60 000 korun.

BLÍŽ K VODĚ
 

Jeden známý návrhář chtěl kdysi lépe propojit venkovní sezení se zahradním jezírkem u svého domu. Jezírko bylo stovky let staré, a tak se chtěl celé záležitosti zhostit co nejcitlivěji a co nejméně narušit harmonii, která mezi domem a zahradou s jezerem panovala.
 

Oslovil proto svého mentora, zkušeného architekta, aby mu poradil, jak na to. Ubíhaly týdny a odpověď nepřicházela. Pochopitelně, nebyl to lehký úkol, vyžadoval pečlivé uvážení. Nakonec odpověď přišla. Byla jednoduchá. „Vezmi si židli a postav ji blíž k vodě.“

Zastavili jsme se a nějakou dobu jsme stáli. A teď zase znovu jdeme. Pod nohama se nám objevují cesty, po kterých kráčíme. Ohýbáme je, narovnáváme, zasypáváme je překážkami, ty pak odklízíme, občas si ulevíme zkratkou, někdy jdeme poslepu a váháme na křižovatkách.

Na začátku jsme nevěděli, kam chceme jít a co tam chceme najít. A tak prostě jdeme dál, poctivě a upřímně, s tužkou v ruce, se štětcem mezi zuby, s prsty zamazanými od uhlu. Kroky už jsme dávno přestali počítat.

Krajina se mění, cesta je dlouhá a jako by neměla konce. A najednou jsme zase na začátku. Je to to samé místo, ze kterého jsme vyšli, a přece se změnilo. Tvary jsou tu čistší, barvy jednodušší, významy se obrátily a staly se hlubšími, výstižnějšími. Je to tak prchavé, že se to téměř nedá zachytit.

Interval, pauza, „prostor mezi“ a vše nevyřčené podtrhuje vnitřní krásu věcí, které tu existují. Předměty nejsou tak důležité jako prostor, který je obklopuje. Plnost vyjádřená prázdnotou, ticho umocňující zvuk, odosobnění odhalující to nejintimnější v nás.

Věčnost je v každém okamžiku. Možná, že jsme právě, pod vedením zkušené mentorky, došli…blíž k vodě.

více fotografií ve fotogalerii

bottom of page